Raziskuj muzej krščanstva na slovenskem
V preteklosti so bila romanja eden od glavnih motivov ljudskih potovanj in skoraj nujno je bilo, da se je romar z božje poti vrnil z materialnim dokazom o opravljeni zaobljubi. Na stojnicah ob cerkvenih žegnanjih in v romarskih središčih po Evropi so pogosto kupovali tudi rožne vence. Gre za pripomoček, ki verniku olajša štetje molitev. Rožne vence so verniki uporabljali tudi kot nakit ali pa so jih kot stenski okras obešali v "bogkove kote". Naša zbirka rožnih vencev, ki jih poznamo tudi pod imenom roženkranci ali molki, šteje okoli 50 primerkov. Datiramo jih med 17. in 20. stoletje. Najdragocenejši med njimi je rožni venec Maria Zell iz 17. stoletja.
Rožni venček ali molek iz 17. stoletja ima jagode nabrane na svileni nitki in so iz sladkovodnih biserov. Na venčku so nanizana tudi iz srebra izdelana orodja Kristusovega mučeništva in razni votivi (noga, roka, ključ, tri svetinjice z upodobitvijo Marije iz romarske cerkve Maria Zell) in »zlat« baročni križec. Rožni venček je fino filigransko delo (votivi, večje jagode ob zaključku desetic). Glede na svetinjice je bil verjetno kupljen v Marijinem Celju (Maria Zell) na avstrijskem Štajerskem, torej v romarskem kraju, ki je bil nekdaj izredno pomemben tudi za Slovence. Rožni venček je bil v preteklosti prevezan, saj niso ohranjene vse jagode v deseticah.
Aluminijasti naprstni rožni venec iz 20. stoletja. Aver: zgoraj na križu relief Jezusovega obraza s trnovo krono. Rever: zgoraj na križu relief Marijinega obraza.