Raziskuj muzej krščanstva na slovenskem
Zbirka cerkvenega posodja v Muzeju krščanstva na Slovenskem obsega prek 70 predmetov, kot so kelih, monštranca, ciborij, kadilnica, čolniček, vrčki, piksida idr. Med najstarejše primerke spada kelih iz leta 1627. Veliko umetniško vrednost imajo Plečnikovi kelihi, ki med kelihi na slovenskem etničnem ozemlju zavzemajo posebno mesto.
Medeninasta monštranca z osemstranično nogo, ki ima na štirih stranicah štiri srebrne reliefe, ki upodabljajo štiri kreposti: vera (ženski lik s križem in knjigo), upanje (ženski lik s sidrom), umirjenost (?) (ženski lik s kelihom) in ljubezen (ženski lik z dvema otrokoma). Monštranca ima na vrhu stojala štiri turkize.
Srebrn čolniček za kadilo iz srede 19. stoletja. Okrogel podstavek, ki se stopničasto dviguje v deblo, je okrašen z ravnimi in poševnimi linijami. Čašasto oblikovan nodus je okrašen s poševnimi linijami. Čolniček je v spodnjem delu školjkasto nabrazdan. Pokrov je okrašen z motivom akacijevih listov.
Klasicistično oblikovana kadilnica iz tolčenega srebra. Mojstrski žig IS nakazuje, da je kadilnico domnevno izdelal Johann Steiner (umrl 1853 v Ljubljani).
Bakrena, baročna posodica za vodo iz tolčene pločevine. Ročaj je iz kovanega železa. Posodica je domnevno visela v zakristiji.
Oltarni svečnik iz posrebrene medenine. Spodnji del z nogami je okrašen z ornamenti cveta in reliefi angelskih glavic. Na spodnjem trapeznem delu svečnika se zgoraj nahaja napis izdelovalaca in letnica: "Anton Petterlin / 1838".
Klasicistični oltarni svečnik iz tolčene posrebrene pločevine. Na masivni tristrani nogi v poljih klečeč putto s košaro cvetja na glavi, obdan s trakom, uvitim v meander. Stebriček okrašen s klasicističnimi motivi listov in vencev in s cvetnimi obeski.
Bronast zvonček z lesenim ročajem in kovinskim nihalom.
Patena iz pozlačenega srebra. Na hrbtni strani je vgraviran monogram IHS. Patena ima dva nejasna žiga (repunci), med katerima je mogoče prepoznati lilijo s krono. Tretji žig je nejasen.
Večna luč iz medeninaste pločevine z rokokojskimi ušesi za verižico. Na držaju motiv kite.
Srebrna piksida z mojstrskim žigom (v ovalu M), preglednim žigom za Kranjsko (18??) in srebrno repunco za Kranjsko za leto 1806-07.
Večji, kamnit, prostostoječ kropilnik.
Trebušasta posoda s tremi držali stoji na stožčasti profilirani nogi. Pokrita je s pokrovom, ki ga krasijo trije perforirani križi. Vrh pokrova zaključuje okrogla perforirana, na vrhu zaobljena strešica s sponko za verižico. Okroglo držalo z medeninastim prijemalom je speto s štirimi verižicami s pokrovom. Izdelali slovenski begunci v svojih delavnicah iz letalske pločevine v taborišču v Spittalu ob Dravi na Avstrijskem Koroškem med leti 1945-50.
Dolinarjev kelih je izdelal pasar Ivan Kregar po načrtu arhitekta Jožeta Plečnika leta 1938 za novomašnika Franceta Dolinarja. Na sprednji strani stalca je napis: »Francetu za novo Sv. mašo, 10.VIII. 1938/teta. FECIT Ivan Kregar, Ljubljana 1938«. Kelih s pateno je izdelan iz tombaka (nekdaj pogosto uporabljene »rdeče zlitine«, mešanice predvsem bakra in cinka) in je brez dekoracije. Odlikuje ga njegova stroga zasnova, ki temelji na geometričnih izhodiščih. Šesterokotno stalce (podstavek) se prek profiliranih slojev povezuje s šeststrano piramido debla, ki se izteče v šeststranem nodusu. Z gladko kupo ga veže šeststrana prizma z drobnim ležiščem za kupo.
Prenosna monštranca, ki jo je duhovnik uporabljal na terenu. Na pokrovčku je graviran monogram IHS.